BUDDHA PÚRNIMA (10.5.2017)

Buddha Púrnima (úplněk Buddhy) nebo také Buddha džajanti (Buddhovy narozeniny) je nejvýznamějším svátkem pro každého Buddhistu. Tento svátek se slaví při úplňku v prvním měsíci (Vaisakh) indického kalendáře, který koresponduje u nás s obdobím dubna a května. Legenda praví, že narození Buddhy, jeho osvícení i jeho odchod ze světa, se přihodil právě při tomto jarním úplňku. Legenda dále praví, že dokonce i Buddhova manželka Jašodhara, jeho první žák Ánanda, jeho vozataj Čena i strom Bódhi zrozeni byli v tento den, stejně tak proběhlo i jeho první kázání v Sárnáthu u Váránási.

Tento svátek se v dalších buddhistických zemích nazývá Vesak podle názvu měsíce Vaisakh (Srí Lanka a Malajsie), podobně Visakha Bucha v Thajsku a Waisak v Indonésii, Phat Dan ve Vietnamu a Sága Dawa v Tibetu.

Přibližně v 6. až 4. století před naším letopočtem se narodil Siddhárta Gautama v místě zvaném Lumbiní, které leží na samé hranici Indie a Nepálu. Říká se, že Buddhově matce, královně Májadeví, se před Buddhovým početím zdálo, že jí do pravého boku vstoupil bílý slon. Královští věštci vyložili sen jako znamení, že královna porodí buď velkého vladaře nebo duchovního vůdce. Když byla těhotná Májadeví na cestě z Kapilavastu do svého otcovského domu, narodil se jí během odpočinku v háji u Lumbiní syn, který dostal jméno Siddhártha. Sedm dní po porodu však Májadeví zemřela a tak její sestra Mahápradžápatí Gautamí, jejíž syn byl jen o pár dní mladší než Siddhártha, nahradila dítěti matku.

Otec Siddhárthy, Král Šuddhódhana, jej držel v povzdálí od běžného světa a zahrnoval svého syna přepychem a bohatstvím. Jeho vůlí bylo, aby byl jeho syn jeho nástupcem a tak jej v šestnácti letech oženil s šákijskou dívkou Jašódharou, aby se více připoutal k světskému životu.
Přes všechnu snahu svého otce se jednoho dne Siddhártha při své projížďce městem setkal třikrát s pomíjivostí tohoto světa. Hluboce otřesen byl, když nejdříve spatřil starého muže v žalostném stavu, později těžce nemocného člověka a nakonec mrtvolou nesenou při pohřebním průvodu. . V rozhovoru se svým kočím pozná, že ani on sám nemůže uniknout stáří, nemoci a smrti. Pak však zahlédl asketu, který nad všemi zářil vnitřním klidem. Doslechl se, že asketové žijí v bezdomoví a svůj čas tráví rozjímáním o prozření smyslu života.

Mladý Siddhártha, kterému bylo 29 let, opustil palác, opustil ženu i svého syna Ráhula a po sedm let putoval a žil jako asketa. Jeho volání po svobodě ducha bylo silnější a silnější na tolik, že svého cíle dosáhl. V dnešní Bódhgaje (Indie - stát Bihár), dosáhl nirvány, stavu probuzení, stavu osvícení. Od té doby vešel ve známost jako Buddha - osvícený.

gajatri.net