Jak poznáme Rámu?

Rámu rozeznáme od Višnua, Krišny či Šivy, především dle luku, který ma vždy u sebe. Výše uvedení zástupci z indických Bohů mají stejně jako Ráma modrou barvu pleti, která symbolizuje nekonečnou oblohu a duchovní aspekt mužských představitelů oproti zemským Bohyním z běžnou barvou pleti. Na obrázcích z Rámájany můžeme někdy zapochybovat kdo je kdo z třech Rámových bratrů. Pravidlem však je že Lakšmana je vždy na blízku Rámy a podobně Šatrughna bývá tam, kde je Bharata. Na obrázcích Rámy, Síty a Lakšmany, je také někdy těžké rozpoznat identitu obou bratří, poněvadž i Lakšmana nosívá luk. Ráma je však většinou situován jako hlavní postava.

Další pomůckou v rozlišení mezi všemi bratry je barva pleti. Ráma a Bharata mají modrou barvu a Lakšmana a Šatrughna přirozenou. Druzí jmenovaní jsou dvojčaty, kteří se narodili Sumitře, třetí manželce Krále Dašarathy. Posvátnou obětní kaši, kterou dostaly všechny královny aby počaly potomky, uzmul Sumitře orel. Díky této kaši se však narodil Hanumán . Sumitře nabídly Kaušalja s Kajkejí část ze své kaše, proto se Sumitře narodili dvojčata. Oba chlapci jsou však částí svých bratří. Lakšmana je částí Rámy a Šatrughna je částí Bharaty. Oba se narodili proto, aby sloužili svým bratřím. Oba jim byli plně oddaní a oba symbolizují cestu Bhakti-cestu oddanosti božské formě. I proto je jejich barva pleti přirozená.

A jak rozpoznáme Sítu?

Podle toho, že bude vedle ní Ráma. Sítá ani Krišnova Rádha nemají specifické znaky, podle kterých bychom je mohli samotné rozpoznat. Alespoň jsem o žádném ještě neslyšel ani nečetl.

gajatri.net