Mantra k Amitábhovi

OM NAMO AMITÁBHAJA BUDDHAJA DHARMAJA SANGHAJA
OM NAMO OM NAMO OM NAMO AMITÁBHAJA

Jméno Amitábha pochází ze sanskrtu a je spojením slov AMITA nespoutaný, věčný a BHA lesk, záře. Amitábha(česky„Buddha Neomezeného světla“) je významný Buddha, který hraje důležitou úlohu v mahájánovém buddhismu a vadžrajánovém buddhismu.

Podle tradice žil před mnoho kalpami král, který uslyšel nauky buddhy Lokešvary (81. buddhy toho eonu). Zanechal své králoství a stal se mnichem Dharmakarou. Tradice dále tvrdí, že během svého duchovního tréninku dokázal prohledat všechny čisté země. Jeho přáním bylo vytvoření čisté země, která by měla nejepší vlastnosti těchto čistých zemí. Dharmakara si přál, aby bytosti bez větších překážek mohly vstoupit do této země. Dharmakara složil 84. legendárních slibů, mezi nimi bylo vytvoření čisté země, a nejdůležitější 18. slib pomoci všem bytostem, které mu důvěřují. V desáté kalpě se Dharmakara zmanifestoval jako buddha Amitábha a reprezentuje tak západní čistou zemi nazývanou skt. Sukhávatí, tib. Déwačhen, což je místo, kde si přeje znovuzrodit mnoho budhistů náležejících k mahájánové a vadžrajánové tradici. (přejato z wikipedie)

Poselství - OM NAMO Zdravím a klaním se Amitábhovi, Buddhovi, Dharmě a společenství. Od společenství SANGHA duchovně zaměřených lidí přes dharmu-správné jednání, přes Buddhovo učení k Amitábhovi do čisté země v mém srdci.

Tuto píseň znám již dlouho, ještě z Tatháta ašrámu v Dolní Čermné, ale začali jsme ji hrát až v roce 2019, kdy jsme ji "znovuobjevili" u Honzi Ganéši.

Nahrávka ze zpívání (live record)


akordy ke kytaře
kapo (0-2)

[Ami]OM NAMO AMI[Dmi]TÁBHAJA [Ami]BUDDHAJA [G]DHARMAJA [Ami]SANGHAJA
OM NAMO
[G]OM NAMO [Dmi]OM NAMO AMI[Ami]TÁBHAJA
OM NAMO
[G]OM NAMO [Dmi]OM NAMO AMI[E]TÁBHAJA
gajatri.net