Mantra k Bhaišadžjagurubuddhovi (Medicine Buddha)

TEJATA OM BEKANDZE BEKANDZE MAHÁ BEKANDZE
RADZA SAMUDGATE SO HA
OM MANI PADME HUM OM
OM MANI PADME HUM OM

Bhaišadžjagurubuddha je pojem, který v mahajánovém a vadžrajánovém buddhismu označuje jednoho z buddhů. Je též meditační aspekt. Jméno Bhaišadžjagurubuddha bývá překládáno jako „Buddha medicíny“, „Buddha hojitel“. Buddha medicíny se vyobrazuje s tmavě modrou barvou kamene Lapis lazuli. V pravé ruce drží v gestu nejvyšší štědrosti rostlinu Arura s plodem (myrobalan), levou ruku mívá v gestu meditace, která reprezentuje vyeliminování kořene nemocí a utrpení, přes realizaci dosažení absolutní pravdy a drží v ní žebrací misku s nektarem dlouhého života. Sedí v plné meditační pozici.

Když Bhaišadžjagurubuddha dosáhl stavu Buddhy, díky moci svých základních slibů, pohroužil se v "sámadhi rozprašující utrpení všech bytostí". Když Buddha vkročil v toto sámadhi z čela se rozzářilo světlo a rozezněla se velká Dháraní:
Velká Dháraní
Existuje několik Dháraní Bhaišadžjagurubuddhy. Dlouhá verze v sanskrtu:
NAMO BHAGAVATE BHAIŠADŽJAGURU VAIDURJAPRABHARADŽAJA VATHAGATAJA ARHATE SAMJAKSAMBUDDHAJA TADJATHA: OM BHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJA-SAMUDGATE SVAHA
Další verze:
OM NAMO BHAGAVATE BHAIŠADŽJAGURU VAIDURJAPRABHARADŽAJA TATHAGATAJA ARHATE SAMJAKSAMBUDDHAJA TADJATHA: OM BHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJE MAHÁBHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJE RÁDŽA SAMUDGATE SVAHA
Tibetská verze dlouhé Dháraní:
OM NAH MOE BAH-GA-VA-TAJ BJE-SAJA-GURU VJE-DUR-JAH PROBA-RADŽA-JAH, TATA-GATA-JAH, ARH-HA-TAJ, SAM-JAK-SAM BUDDHA-JAH TAJ-JA-TAH OM BAJ-KAH-DŽAJ BAJ-KA-DŽAJ MAH-HAH BAJ-KAH-DŽAJ BAJ-KA-DŽAJ RAH-DŽAH SAH-MU-GAH-TAJ, SO-HAH
Krátká verze Dháraní a (její esence mantra):
(TADJATHA) OM BHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJE MAHÁBHAIŠADŽJE BHAIŠADŽJE RÁDŽA SAMUDGATE SVAHA
Tibetská krátká verze Dháraní a (její esence mantra):
(TEJ-JAH-TAH) OM, BEK-AHN-ZEJ BEK-AHN-ZEJ, MAH-HAH BEK-AHN-ZEJ, ROD-ZAH SAH-MU-GAH-TAJ, SO-HAH!
Podle buddhistických nauk nás meditace na Bhaišadžjagurubuddhu, učení jeho sútry recitování jeho Dháraní a mantry osvobozuje od nemocí a základní nevědomosti a vede k dosažení stavu Buddhy.
Více zde odkud je také toto povídání přejato wikipedie Buddhismus.

Poselství - Buddhistická učení popisují tři jedy mysli, které jsou základem všech nemocí a to nevědomost, hněv a připoutanost. Odstraňme připoutanost k "ovoci" svých činů. Když nebudeme připoutáni ke svému konání, potažmo sami k sobě, nebudeme mít přirozeně ani důvod se hněvat. Výsledkem bude zajisté odstranění nevědomosti. Čím více můžeme potěšit Buddhu léčitele?

Tuto mantru znám z nahrávky z CD Medicin Buddha na které je text, který odpovídá Tibetské krátké verzi "Dharaní". Aneb komu jak je libo, v článku nížeji jest několik verzí. Druhou verzi jsme se naučili od Honzi Kramáře.

Nahrávka ze zpívání (live record)

Nahrávka ze zpívání (live record)

akordy ke kytaře
kapo (0-2)

1.verze
[D]TEJATA OM [A]BEKANDZE [G]BEKANDZE MAHÁ BEKANDZE
[Emi]RADZA SAMUD[A]GATE SO [D]HA
[D]OM MANI [A]PADME [Hmi]HUM [G A]OM
gajatri.net