Bhadžan k Šivovi

ŠIVA ŠIVA MAHÁDÉVA NAMAH ŠIVÁJA SADÁ ŠIVA
DURGÁ DURGÁ MAHÁMÁTÁ NAMAH DURGÁJA NAMÓ NAMA

MAHÁDÉVA Velký, či nejvyšší Bůh je nazýván ŠIVA, třetí z hlavní hindské trojice - Trimúrti. SADÁ ŠIVA Věčný, stálý Šivo, ty který ukončuješ a znovuobnovuješ vše, buď uctěn poklonou NAMAH. MAHÁMÁTÁ Velká Matka je nazývána rovněž Šivova choť Párvatí a jedna z jejích podob jest DURGÁ. Klaníme se NAMAH a zdravíme NAMÓ Božskou Matku DURGU, ničitelku negativních emocí.

Poselství - Zpěv tohoto bhadžanu svou melodií tíhne k plnému vyjádření, k opravdovému zvolání a pozdravu Šivy a Durgy. Tento božský pár zastupuje v hindské mytologii aspekt, který vše ukončuje a znovuobnovuje. Šiva ukončuje vše, Durga ničí zlé vlastnosti. Ukončeme v sobě starý náhled, zabraňující novému pohledu na sebe i na svět. Pohledu, který bude všeobsáhlejší a všeobjímající. Tento nádech, tuto představu zkusme touto písní vyjádřit a prožít.
OM NAMAH ŠIVÁJA OM NAMAH DURGÁJA

Tento bhadžan znám z nahrávky od Nády Šakti. Ta jej zpívá ještě s jednou slokou k Bohyni Kálí
KÁLÍ KÁLÍ MAHÁMÁTA NAMAH KALIKÉ NAMÓ NAMA
a s trochu jiným textem, místo Durga Mahámátá zpívá Durga Mahámája, což je významově stejné oslovení - Velká Matka. My jsme si tento bhadžan trochu zkrátili protože jsme jej neměli ve zpěvníku a takto to bylo jednoduší na zapamatování. Navíc jej občas zkoušíme zpívat zvlášť muži a ženy, proto již v této verzi zůstal.

Nahrávka ze zpívání (live record)

akordy ke kytaře
v bhadžanu se přechází o oktávu výše na E H(H7) E
(kapo1)

[D]ŠIVA ŠIVA MAHÁDÉVA NAMAH ŠIVÁJA [A]SADÁ ŠI [D]
[D]ŠIVA ŠIVA MAHÁDÉVA NAMAH ŠIVÁJA [A]SADÁ ŠI [D]
gajatri.net