Zpívání, mantry, bhadžany, hudba

Lukáš Vídenský - Tluče bubeníček.cz

Vždy jsem si přál nějakého spoluhráče na indická tabla a na nějaký čas se to stalo skutečností.
Poznali jsme se v bývalém ašrámu Šrí Tatháty v Dolní Čermné, kde jsme spolu mnohokrát hráli. Několikrát jsme spolu hráli i na našich zpíváních, např. při nezapomenutelném hrání v Neratovském kostele(viz naše videa), Lukáš skvěle zpívá, hraje na tabla a vůbec je to prostě pan bubeník. Jana, jeho žena, jej doprovází na tampuru.
Dříve i pravidelně koncertovali, a vydali CD. Vydali CD-TATHÁTA NAMA OM a Lukáše můžeme slyšet také na CD z ášrámu Šrí Tatháty.
Dnes se už ale vídáme jen občas, Lukáš se naplno věnuje svému bubenickému programu aneb Tluče bubeníček.cz.

Krišna Das

Seděli jsme s Míšou v jedné restauraci pod Arunáčalou v Indii a slyšíme "Džeja Sija Rám Džej Džej Hanuman". Krišna Dásův hluboký hlas a skvělé aranžmá všeho ostatního, nás tolik oslovilo, že jsme poprosili o kopii kazety. To byl náš první kontakt s bhadžany od Krišna Dase. Později jsme ještě v Indii objevili další CD, a díky jim se nám velmi obohatil náš repertoár. Bhadžany jako "Ráma Boló" nebo "Džaja Džagadambé" jsou stále velké "hity".
Myslím, že tento američan, každého potěší svým hudebním projevem od klidných začátků písní po jejich dynamické závěry. Stránky, které zde odkazuji jsou oficiální stránky Krišna Dase. Jsou v angličtině. A jistě lze nalézt písničky i na video Youtube.com jako třeba prvně zmíněnou Džeja Sija Rám

Déva Prémal & Miten

Dévu Prémal jsme poprvé slyšeli na CD - The Essence s krásnou Gájatrí mantrou či modlitbou Asato Ma Sat Gamaja. Déva je výborná zpěvačka a všechny CD, které jsme slyšeli se nám velmi líbí. Vyzdvihl bych píseň "Čidánanda Rúpam Šivó Ham Šivó Ham" z CD Satsang. Od Dévi Prémal dále hrajeme "Jemaja Asesu" nebo "Gaté Gaté".

lenka.jpg, 27kB Zpívání manter v Praze "poprvé"

s naší kamarádkou Lenkou Vinklerovou, se kterou jsme se poznali v našich začátcích při zpívání na józe. Občas si spolu někde zazpíváme.
Více informací na stránkách: www.samhita.cz.

Zpívání manter v Praze "podruhé"

a další človíček mantrovníček - Leona Mantonová, se kterou jsme se setkali i zazpívali na zpíváních v Praze, kde pravidelně vystupuje nyní i s hudebním tělesem Jaya Mantra.
Více informací na stránkách: www.jayamantra.com.

VÉDASANGHA

Skupina zabývající se recitací a studiem posvátných védských textů. Známe se s některými členy, a kluci nám již také na našem zpívání védské mantry recitovali.

Ivo Sedláček

Ivo Sedláček je u nás jeden z nejlepších muzikantů v duchovní hudbě. Nás velmi oslovili písně z CD Jamuna Arunáčala a Jamuna Vasudéva, z nichž některé pravidelně zpíváme. Oblíbená "In the heart Arunáčala" nebo "Vasudéva Rišikéša". Ivo vydal i védské mantry a krásné "Om". Jeho "nej" patří instrumentální hudbě. Můžeme jen doporučit.

Jiří Mazánek

Jiří Mazánek patří k dalším skvělým českým hudebníkům, který přináší poselství nejen východu skrze hudbu, tradiční nástroje ale také publikováním skrze pořady v rádiu, přednášky a dříve také skrze časopis dotek, který už bohužel nevychází. Osobně jsem jej zažil jen na jediném maličkém koncertu v čajovně, ale rád na něj vzpomínám a byl pro mě velkou inspirací.

Tomáš Reindl

Tomáše Reindla jsem poprvé viděl v Pardubicích kde doprovázel taneční představení kathak. Jeho podání hudby se mi velmi líbilo. Dokázal skvěle skloubit tabla, didžeridu, klávesy i alikvótní zpěv. Jeho program je bohatý, takže jej mužete spatřit na jeho koncertech, ale i na koncertech, kde doprovází další muzikanty. Dále při již zmíněných tanečních představeních a také na rytmických workshopech. Každopádně stojí za to navšívit některou z akcí.

Jirka Mucha

Jirku Muchu jsem viděl hrát na Happy Festu v Pardubicích, kde jsem si potom u jeho stánečku koupil dlouho hledající film Ramájánu. Byl jsem tedy potěšen hned dvakrát. Nejprve proto, že jsem rád za každého dalšího zpěváka bhadžanů, kterého poznám. O to více, když se mi jeho projev líbil. A za druhé proto, že jsem u něj nakoupil krásné filmy o kterých se mi ani nesnilo. Jirku naleznete v Plzni, kde má nebo měl obchůdek, no a "nebo někde v Indii".

Henry Marshall

Písničky od Henryho Marshalla byli pro mě ty první, které jsem spolu s bhadžany začal hrát. Písně jako "Dhanjavád" , "Om Gam Ganapataje Namaha", "Om Šrí Mahálakšmí", "Gate Gate", "Amba Amba" a mnoho dalších tradičních manter v podání Henryho "lehkých" melodií jsou a budou stále oblíbené. Byla u nás vydána řada CD a také knížky. Henry již několikrát vystupoval v České Republice.

zlatkaZlatka Schindlerová

Odkaz na stránky Zlatky Schindlerové, zpěvačky s krásným hlasem, která zpívá po celé republice své písničky a různé mantry. Vydala také několik CD.Mantry a písničky

Zpívání manter a písní s Mařenkou a přáteli ze Žampachu v Orlických horách. Více informací na stránkách www.les-mp.cz
S Mařenkou spolupracujeme a pořádáme společná zpívání na Žampachu i jinde. Mařenka podobně jako my, má spoustu českých písní.

Mantry - otevřená sbírka manter, bhadžanů a písní z různých duchovních tradic

Tak toto je počin lidiček z jogin.cz, kteří takto vytvořili otevřenou sbírku manter, bhadžanů a písní z různých duchovních tradic. Kdokoli tam může přidat píseň nebo komentář. Jedná se ale jen o texty písní, z nichž jsou některé přeloženy. Dozvíte se tam i kde si zazpívat, popřípadě tam přidat i váš program.

hudba nejen Indie

článek Vojtěcha Ullmana o indické hudbě a nástrojích. Když však otevřete celé stránky najdete mnoho a mnoho zajímavého nejen o indické hudbě, ale vůbec pohled vědce a fyzika na Boha.


Zpívání, mantry, bhadžany, hudba       Duchovní mistři, ášrámy, centra       Různé

Duchovní mistři, ášrámy, centra

Sáí Bábá - oficiální stránky

Je velmi mnoho webových stránek o Sáí Bábovi, dá se říci, že každá země má své. U nás jsou dokonce dvoje a třeba na stránkách české Satja Sáí organizace naleznete časopis Sáí Rám a na stránkách Saibaba.cz zase například přeložené myšlenky na každý den nebo kartičky na vytažení.
Na stránkách z ašrámu v Puttaparti je toho opravdu hodně. Z jejich podsekcí bych upozornil na rádio Sáí Global Harmony vysílající i po internetu. Dále stránka s videozáznamy Saicast a nebo žurnál Heart2heart , kde naleznete třeba učebnu bhadžanů. A zde ještě odkaz na jiné zajímavé stránky Vahini.org.

Ašrám Šrí Tatháty v Čechách

Tento ašrám v Dolní Čermné u Letohradu ve východních Čechách se stál pro nás takovým "bhadžanovým domovem" a již několikrát jsme zde hráli při oslavě různých indických svátků. Nezapomenutelné bylo třeba zpívání s Ritodgatou, žákem Šrí Tatháty, který doprovázel komentářem púdžu i zpívání. Konají se zde tedy oslavy různých svátků a ašrám se také zasluhuje o to, aby mohli přijet z Indie žáci Šrí Tatháty, či tento indický duchovní učitel sám. Díky za to.
Dnes(2016) už ašrám několik let není, přesto do Čech každý rok jezdí Maitrí Ritodgata i Suchetas, a my je dost často hudebně doprovázíme.

Matka Lasana

oficiální stránky Matky Lasany dnes nefungují a my nemáme zatím nové informace, ale máme spoustu krásných zážitků z daršanů, meditací a společných zpívání. V ášrámu a pro ášrám Matky Lasany jsme s ostatními "muzikanty" nahráli několik CD.

Amma   Amáčí

Oficiální stránky Ammy, Amáčí, božské Matky, která dává daršany obejmutím. Žije v Indii, ale jezdí i po celém světě. Vykonává mnoho charitativních činností.
Džej Amritánandamají Má Džej.

visvananda.jpg, 28kB Svámí Višvánanda

Odkaz na české stránky o Svámímu Višvánandovi. Višvánanda žije v Německu ve Springenu, ale jezdí i po celém světě. Anglické stránky a další najdete zde.

Hnutí Hare Kršna

Zde je odkaz na hlavní stránku Hnutí Hare Krišna v České Republice. Najdete zde mnoho zajímavého. Kromě informací o dění, mnoho kírtanů (bhadžanů), ale také i obchůdek se zbožím s Indie

Šrí Dévpuridži ášrám ve Žďárci u Skutče

Zde je odkaz na centrum jogy a ášrám Šrí Dévpuridžiho ve Žďárci u Skutče

Jóga Láďa Lebeda

Zde je odkaz na aktivity Láďi Lebedy, učitele jogy, který působí v Pardubicích a v Nebeské Rybné, kde má Meditační centrum - Nebeská. Na některých z jeho akcích také zpíváme mantry a bhadžany.

Ramana Mahariši oficiální stránky Ramana ášrámu v Tiruvanamalai

Ramana Mahariši dosáhl osvícení v brzkém věku a po celý zbytek jeho života v něm zůstal. Je "duchovním otcem" cesty sebedotazování, takzvané átmávičáry. U nás jistě najdete v knihkupectvích nějakou knížku. (Na stránkách advaita.cz najdete o Ramanovi povídání v češtině.) Jeho "duchovní rukopis" je znát i v jeho žácích, kteří rovněž působí nebo působili jako osvícení mistři. Tak jako Šrí H.W.L. Púndža, Šrí Brahmám, Šrí Nanna Garu ale také evropané jako Paul Branton a především náš Eduard Tomáš a Míla Tomášová
V Ramana ášrámu jsem byl při obou mých cestách do Indie a mám naň krásné vzpomínky plné ticha a posvátné energie. Ášrám leží přímo pod horou Arunáčalou. Je to místo, kde žil Ramana Mahariši po většinu svého života

Babádží Haidakhán Bábá

Stránky indického mistra známého pod přízviskem Babádží.
Zpívání, mantry, bhadžany, hudba       Duchovní mistři, ášrámy, centra       Různé

Různé

banner468x60 v3.gif, 51kB

webové stránky Cesty k sobě(www.cestyksobe.cz)
kde naleznete mnoho zajímavých videoreportáží.

Calendula

Občanské sdružení Calendula se zabývá osvětovou činností v oblasti alternativních metod léčby, zdravé výživy a zdravého způsobu života. Kdo má malé děti a chtěl by je "jinak", alternativně, či vlastně přirozeně léčit, živit, žít, najde zde mnoho informací.

Mateřství, přirozený porod, apod.

Lucie S. Groverová právě píše knížku Aby porod nebolel

www.rozalio.cz

ROZALIO - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování

Maitrea - inspirace srdcem www.maitrea.cz-inspirace srdcem

Společnost MAITREA a.s. byla založena v roce 2006 s cílem poskytnout prostor pro ty, kteří cítí potřebu osobního rozvoje a sebepoznání.
Činnost společnosti zahrnují tyto projekty:
- Dům osobního rozvoje MAITREA
- Mateřská školka MAITREA
- AVALOKA - škola tradičních umění
- Restaurace MAITREA

Open field je otevřené pole...

pro studium tanečních kultur zemí střední Asie, Středního Východu a severní Afriky. V Open fieldu se tyto kultury mísí se současným tancem. Propojujeme tanec s živou hudbou, mystikou a poezií. k

Súfismus

aneb islámská mystika

Tele Radio Krishna Network - italské telerádio od Hnutí Hare Krišna

První odkaz Vás zavede na seznam Haré Krišna rádií a druhý přímo na ukázku z filmu o Krišnovi.

Nakldatelství a prodejna AVATAR

Nakladatelství Avataru vděčíme za množství knih a nahrávek od manželů Tomášových. V jejich obchodě v Praze na Slunečním náměstí jsme se cítili vždy krásně, což je zajisté způsobenoduchovním zaměřením všech tamějších lidiček.

Josef Fric

Josef Fric je autor několika překladů knížek. Na jeho stránkách najdete mnoho zajímavého o Indii a o praktikování átmávičáry - sebedotazování.

Vaišnava.cz

Hare Krišna inspirace

Indická restaurace Ganga

Odkaz na indickou restauraci v Pardubicích.

internetové rádio Místo setkávání

internetové rádio pro duchovně zaměřeného člověka

Něco o stromech v Indii

Hezký článek o stromech v indické historii i současnosti

TAO - Tao-te-ťing

Cílem těchto stránek je ukázat krásu tohoto dávného čínského díla v různých překladech do češtiny, ..

Zpívání, mantry, bhadžany, hudba       Duchovní mistři, ášrámy, centra       Různé