www.gajatri.net

DUCHOVNÍ PÍSNĚ

Z RŮZNÝCH DUCHOVNÍCH KULTUR


Kromě manter a bhadžanů, které jsou svým původem vesměs indického původu,
zpíváme řadu dalších písní z různých kulturních zdrojů, které mají duchovní a náboženský podtext.

ČESKÉ PÍSNIČKY

České písničky, které zpíváme jsou velmi oblíbené. Inu, vlastní jazyk je vlastní jazyk. Většina písniček pochází z vlastní tvorby, zbylé jsou převzaty z různých zdrojů. Rád budu jmenovat kamaráda a občasného spoluhráče Erika, který má prsty v takových písních jako S každým nádechem, Cesta nebo Klid a mír. Tyto písničky jsou často ovlivněny stylem manter a bhadžanů, především ve způsobu zpěvu (v opakování).
I textově to jsou často takové opakující se mantry, jako třeba Otvírám své srdce Tobě můj Bože milovaný.

Myslím, že ony "české mantry" u nás nemají příliš obdobu, zvláště potom ty, které jsou propojené i s texty manter a tvoří tím takový zpívaný překlad, jako v modlitbě Loka Samasta Sukhino Bhavantu, tedy Šťastné ať jsou všechny světů bytosti , nebo píseň jako je "Řeka", která oslavuje jednotu všech duchovních nauk. Stejně originální jsou i písničky k Matce Lasaně jež nás určité období provázely.

Jak šel čas občas jsem zahrál i své, dle stylu normální písničky, a dnes (2016) jsou nedílnou součástí zpívání, je jich už taky opravdu hodně,
a rozmýšlím jim zde udělat i svou písničkářskou stránku, zaslouží si to(od dubna 2020 ji mají:Naše vlastní písně). Písně jako Rozplynout se, Strom, Časopíseň, Otevírám a další nejsou už ony české mantry, jsou to prostě písničky, ale svého ducha rozhodně mají.

Existuje jistě řada českých duchovních písní pocházejících z křesťanské tradice. Některé z nich také hrajeme. Za všechny vyzdvihnu tento jedinečný text písně Vezmi Pane život můj, který jsme zpívali v Husově sboru.

SLOVENSKÉ PÍSNIČKY

Slovenské písničky které hrajeme, jsme se naučili v ášrámu Matky Lasany. Společné zpívání se slovenskými kamarády bylo a je vždy krásné svojí atmosférou naplno prožívaného emotivního zpěvu. Není v našem umu potom dokázat zazpívat na našich zpíváních, slovenské písně takovým temperamentním projevem. I proto jich nemáme v našem zpěvníku tolik, kolik jich známe. Mezi ty nejoblíbenější patří Toto je moje telo nebo Moja duša vzýva teba, či Posväť ma láskou Pani moja.

ANGLICKÉ PÍSNIČKY

Zdomácněly u nás i krásné písničky v angličtině, jako třeba I´am one with the heart nebo We are opening up a mnoho dalších, dokonce máme i své vlastní anglické.

OSTATNÍ PÍSNIČKY

Z dalších písní, které hrajeme, jsou písně z různých náboženství a duchovních kultur. Nejsou zastoupeny v hojném počtu, neboť je nám
nejbližší styl zpěvu manter a bhadžanů. A takový styl není tak častý. Nutno říci, že i tyto písně zpíváme spíše po našem či po vzoru jiných podobných zpěváků jako třeba africká píseň Jemaja Asesu zpívaná Devou prémal. Máme ve zpěvníku hebrejskou Hevenu šalom aleichem, sufíjskou (Allah Hu). Buddhistické(Om mani padme hum) a Sikské(Vahe Guru) písně řadím jednoznačně do manter a bhadžanů.

SARVA DHARMA - jednota všech duchovních směrů

Do těchto písní patří řada bhadžanů, kterým se říká Sarva(všechny) Dharma(cesty správného jednání-duchovní nauky) bhadžany, které mají svůj původ ve svém pojmenování v ašrámu Sáí Báby. Jejich hlavním poselstvím je jednota všech náboženství a duchovních nauk. V těchto písních tak zpíváme jména a mantry různých nauk pospolu. Například Sarva dharma prija déva nebo Alláh tuma ho. Mezi české písnišky toho druhu patří Řeka nebo V srdci svém nechám znít.

zpivani10.jpg, 55kB

 

www.gajatri.net